SILVER & METAL / Silver / Bricka 2677122
*
nr 267 7122
Bricka
Lenght: ()
Pläter, sent 1800-tal
Estimate:
100
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday September 15 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/9 08:32:21
1
100 kr
9/9 16:00:05
2
150 kr
15/9 12:47:37
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
7140 SOFA
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. Samsas, OH Sjög..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:05
*
Bricka
nr 267 7122
Bricka
Lenght: ()
Pläter, sent 1800-tal
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 200 |
| Auction date: |
Monday September 15 2003 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 9/9 08:32:21 | 1 | 100 kr |
| 9/9 16:00:05 | 2 | 150 kr |
| 15/9 12:47:37 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
7140 SOFA
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. Samsas, OH Sjög..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:05



